4428455. ANTIK HÖLJAD PALISANDERFLÖJT.
Troligen slutet av 1800-talet, en flöjt av palisander i tre sektioner med förnicklade nycklar. I en monterad mahognylåda. 66,5 cm lång, låda 31,5 cm x 12 cm.
mittsektion med ett par sprickor, viss färgförlust över tid och allmänt slitage.