CARL-AXEL ACKING. Tillskriven. Sideboard, AB Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940/50-tal.
4426157. CARL-AXEL ACKING. Tillskriven. Sideboard, AB Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940/50-tal.
Fanerat med mahogny. Invändigt bok samt fanerat med valnöt. Pardörr och dörr med bakomliggande låd- och hyllinredning. Märkt med etikett samt SMI-nummer 28. Bredd 172, djup 44, höjd 123 cm.
Bruksslitage. Ett ben med torrsprickor. Smärre märken och fanerskador. Utdragslådor upptill med inredning för bestick, somliga borttagna, med kvarvarande textil och spikar.