442415. CHARLES & RAY EAMES. FÅTÖLJ.
Design: Charles & Ray Eames 1956, Tillverkare: Vitra (omärkt), version ca 1970-tal fot aluminiumram vridbar med plywoodskal. Löstagbara dynor i tjockt ljusbrunt läder. Mått stol: sitthöjd 38 cm Total höjd ca 84 cm totalbredd ca 84 cm djup av ca 85-91 cm.
Mindre bruksslitage. Små skalen kantstött. Läderdynan har patina och är i gott skick.