4423842. GALLERIMATTA, semiantik persisk Bidjar, 362 x 90 cm.
Signerad, handknuten matta i ull på yllevarp, mönster med blomornamentik på mörkblå botten.
Ca. 250000 knutar per kvm.
Bruksslitage, ställvis kort lugg. En ände avkortad och med omknutet mattavslut på bomullsvarp.