TAKLAMPA, majolika, 1900-talets första hälft. Höjd 102 cm.

442348. TAKLAMPA, majolika, 1900-talets första hälft. Höjd 102 cm.

6 st ornamenterade ljusarmar med dekor i form av gripar, oljehus i majolika med blå fond. Tulpanformad kupa i frostat och klart glas med dekor i relief i form av tulpaner. Diameter ca 60 cm.

Bruksslitage, senare elektrifierad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 790