442316. VASER, 2 st, "Laholm", Lars Thorén, Rörstrand.
Vitglaserat gods bemålade med ängsblommor
Vas med utsvängt brätte, höjd 27 cm
Hänkelvas, höjd 17 cm
Båda stämplade med ensamt krönt R samt vasen även med signatur.
Bruksslitage med märken
Ojämnhet från tillverkningen
Hänkelvasen med ålderskrackelering.
Hänkelvas, höjd 17 cm
Bruksslitage med märken
Ojämnhet från tillverkningen