VASER, 2 st, "Laholm", Lars Thorén, Rörstrand.

442316. VASER, 2 st, "Laholm", Lars Thorén, Rörstrand.

Vitglaserat gods bemålade med ängsblommor
Vas med utsvängt brätte, höjd 27 cm
Hänkelvas, höjd 17 cm
Båda stämplade med ensamt krönt R samt vasen även med signatur.

Bruksslitage med märken
Ojämnhet från tillverkningen
Hänkelvasen med ålderskrackelering.

Gör en kostnadsfri värdering!

Hänkelvas, höjd 17 cm

Bruksslitage med märken
Ojämnhet från tillverkningen

Antal besök: 4 518