4421056. JEF WAUTERS (1927-2013). Maternit.
Jef Wauters (1927-2013), moderskap, olja på duk, signerad, med titeln på bårets baksida, ca. 55 x 46 cm, med ram ca. 65 x 56 cm
Den flamländska konstnären Jef Wauters studerade vid akademin i Gent
och senare lärde sig själv vid Sint Lucas Institute. Han skapade många Venedig-motiv, men var också känd som en målare av rörliga, uttrycksfulla porträtt av barn.