SPEGEL, empirstil, 1900-tal.

SPEGEL, empirstil, 1900-tal.
4420901. SPEGEL, empirstil, 1900-tal.

Överstycke med högrelief föreställande en kejsarörn med krona, inramad av bladslingor. Nedre parti med lagerkrans och rosetter.
Höjd ca 88 cm, bredd ca 45,5 cm.

Bruksslitage, smärre skador i förgyllningen, spegelglas med patina.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 209