4420901. SPEGEL, empirstil, 1900-tal.
Överstycke med högrelief föreställande en kejsarörn med krona, inramad av bladslingor. Nedre parti med lagerkrans och rosetter.
Höjd ca 88 cm, bredd ca 45,5 cm.
Bruksslitage, smärre skador i förgyllningen, spegelglas med patina.