4419998. TAKLAMPOR, ett par, 1950-tal.
par taklampor från 1950-talet, mässingskonstruktion, var och en utrustad med sex brännare,
Mått på varje ca.: h 44 cm, diameter 40 cm.
Åldersanpassade tecken på användning och gnidning, repor och gnidning på platser, spår av oxidation. Det finns ingen funktionell garanti.