4419002. SOFFA, nyrokoko, 1800-/1900-tal.
Textilklädsel med växtmönster samt hängande fransar. Svarvade ben i bonat trä. Två hjultrissor. Sitthöjd 45 cm.
Mått 145 x 80 cm, höjd 75 cm.
Bruksslitage. Mindre fläckar. Fransarna har släppt på vissa ställen.