4417930. VALNÖTBYRÅ, 1700-TALETS ANDRA HÄLFT.
Med 2 små enkellådor ovanför 3 graderade långa lådor. Lådor med mässingsgångjärn. Locket öppnas för att avslöja mindre lådor och tidskriftsställ inuti. Upphöjd på konsolfötter. Höjd 100cm, bredd 100cm, djup 55cm.
Allmänna märken, repor och skav står i proportion till ålder och användning, reparationer, lätt blekning för att falla fram och tvärband till ena sidan. Se bilder online.