4417652. EN PERSISK SILKE QUM BÖNMATTA.
1900-tal, det blåmarkade mihrabfältet med central hängande lykta och efterföljande blommotiv, inom en krämfärgad, beige och brun multipelkant av boteh och efterföljande blomhuvuden.
180 cm x 124 cm.
Slitage på fältet.
Inslag som lossnar på platser
Gamla malskador.
180 cm x 124 cm.
Slitage på fältet.
Inslag som lossnar på platser
Gamla malskador.