4417296. PIET HEIN, BRUNO MATHSSON. "Superellips", matbord, Fritz Hansen, Danmark.
Vit bordsskiva med aluminiumsarg, ben av metall, etikettmärkt MADE IN DENMARK 1978 BY FRITZ HANSEN, höjd ca. 72, 180 x 120 cm.
Bruksslitage, skiva med repor samt färgskav.