bestående av en rektangulär sorgbrosch, med svart emaljdekoration, mittsektionen innehållande hår, inskription på baksidan daterad 1838, 3 cm bred, och en rullande brosch i guld, centrerad med en spegel, 4 cm bred, total vikt 19,4 gram.
Båda med lite slitage, båda med senare stiftbeslag.