GOLVUR, allmoge, 17/1800-tal.

GOLVUR, allmoge, 17/1800-tal.
4411581. GOLVUR, allmoge, 17/1800-tal.

Nyare kurbitsmålning troligen Järvsö, märkning ovanför urtavla: Memento Mori 1761. Märkning på urtavla: Stjernsund, S.B
Pendel, lod.
Höjd 230 cm
Bredd 57 cm
Djup 30 cm.

Ålders och bruksslitage, lös dekordel ovanför urtavla. Bit ur på golvlist.

Gör en kostnadsfri värdering!

Pendel, lod.
Höjd 230 cm
Bredd 57 cm
Djup 30 cm.

Antal besök: 585