System & Passion - Linné och drömmen om Naturens ordning, fotobok, Schmitz & Uddenberg, 2007
Konsten efter 1945, Luce - Smith, 1971
Simon Gate Edward Hald ur Agnes Hellners Orreforssamling, kataloghäfte, 1984
Världsmästare, Broby-Johansen, 1952
Konsten 82 Lage Lindell, Sjukhussviten, häfte
Lennart Jirlow målaren - motiven, Författarna, 1996
Döderhultarn, Gunnar Jungmarker, 1990
Ernst Josephsons konst, Erik Blomberg, 1956
Hantverkets 60-tal, Hantverkslotteriet i Stockholm, 1968
Konst på Södra, Egon Burman,1994
Konsthantverkarna Sex decennier, Lockner, Eklund mfl, 00-tal
Hilding Linnqvist, Bo Lagercrantz, 1986.
Fint bruksskick.
Fint bruksskick.