SKULPTURER, 4 st, glas, Kosta Boda samt Reijmyre, för naturvårdsorganisationer, 1900-talets andra hälft.
440873. SKULPTURER, 4 st, glas, Kosta Boda samt Reijmyre, för naturvårdsorganisationer, 1900-talets andra hälft.
Formgivna an Paul Hoff samt Paul Slominski. Tillverkade på Kosta samt Reijmyre Glasbruk, på uppdrag av Svenskt Glas i samarbete med europeiska naturvårdsorganisationer. Begränsade exemplar. Kommer i originalförpackningar med certifikat.
"Sillstim", längd 15,5 cm.
"Öring", längd 15 cm.
"Karp", längd 14,5 cm.
"Sutare", längd 16 cm.
Bruksslitage, förpackningar samt kuvert med bläckskrift efter säljaren.
"Sillstim", längd 15,5 cm.
"Öring", längd 15 cm.
"Karp", längd 14,5 cm.
"Sutare", längd 16 cm.