SKULPTURER, 4 st, glas, Kosta Boda, för naturvårdsorganisationer, 1900-talets andra hälft.
440871. SKULPTURER, 4 st, glas, Kosta Boda, för naturvårdsorganisationer, 1900-talets andra hälft.
Formgivna an Paul Hoff samt Paul Slominski. Tillverkade på Kosta Glasbruk på uppdrag av Svenskt Glas i samarbete med europeiska naturvårdsorganisationer. Begränsade exemplar. Kommer i originalförpackningar med certifikat.
"Laxpar", längd 19,5 cm.
"Aborre", längd 18 cm.
"Harr", längd 18,5 cm.
"Gädda", längd 20 cm.
Bruksslitage, förpackningar samt kuvert med bläckskrift efter säljaren.
"Laxpar", längd 19,5 cm.
"Aborre", längd 18 cm.
"Harr", längd 18,5 cm.
"Gädda", längd 20 cm.