Proveniens. Enligt säljaren var familjen vänner med konstnären och hans fru. De besökte familjen vid flera tillfällen Stockholm, Värmdö under 1960-talet. Teckningar målade under vistelsen i Värmdö.
Bladmått totalt ca 29 x 21 cm.
Bruksskick.
Bruksskick.