440806. SOFFA samt FÅTÖLJER, ett par, Engelsk stil, Stjernmöbler, Herrljunga, 1900-talets andra hälft.
Klädsel av grönt skinn. Fast stoppad rygg, lös plymå i sits. Etikettmärkt. Längd 190 cm, bredd 90, sittdjup ca 55, rygghöjd 80 cm.
Bruksslitage. Patinerad yta.