440709. BOK, "The Original Oz Book / The Wizard of Oz", L. Frank Baum, illustrerad av Bobbs Merrill, U.S.A, 1900-talets första hälft.
Engelsk text. Hård pärm.
Bruksslitage /slitage, pärm samt två sidor invändigt ritade med kritor och pennor samt ägarsignatur. En sida invändigt med reva.