4405890. SCHATULL på benställning, barock omkring 1700.
Skrin av ek med silvermålade järnbeslag, låsbeslag daterat 1691.
Längd 55 x bredd 49 x höjd 66 cm.
Ålders- och bruksrelaterat slitage med märken och repor. Sprickor. Beslag med rostangepp och korrosion.
Lock med lagad spricka. Senare benställning samt ljuslåda,
Lås saknas.
Lås saknas.