SCHATULL på benställning, barock omkring 1700.

4405890. SCHATULL på benställning, barock omkring 1700.

Skrin av ek med silvermålade järnbeslag, låsbeslag daterat 1691.

Längd 55 x bredd 49 x höjd 66 cm.

Ålders- och bruksrelaterat slitage med märken och repor. Sprickor. Beslag med rostangepp och korrosion.
Lock med lagad spricka. Senare benställning samt ljuslåda,
Lås saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Lås saknas.

Antal besök: 293