4405011. SYBORD, 1900-talets början.
Rotfanér. Delvis svärtad. Svarvad och skuren dekor. Utfällbar låda i hurts med fack. Underliggande låda. Kopplad benställning.
Bredd ca 51 cm. Djup ca 37,5 cm. Höjd ca 74 cm.
Bruksslitage. Repor och fläckar. Smärre fanérskador. Enstaka knoppar sakas. Slitage på lås.
Nyckel/nycklar finns.