440177. CARIN NILSON(1884-1973). Skulpturer, 3 st, gips, signerade.
Proveniens Carin Nilsons ateljé. Kvinnor på trangelformad samt rektangulär sockel. Höjd ca. 17 cm.
En skulptur med nagg på fingrar samt en skulptur med sprickbildning på arm samt möjligen smärre nagg på näsa.