4400289. TAKLAMPA, Swedish Modern, 1940-tal.
Möjligen Björkås.
Plisserad skärm med en inre skärm. Stomme av bemålad metall. 2 ljuspunkter.
Höjd till takkopp 115 cm
Bredd 70 cm
Djup 33 cm.
Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas. Brukslitage, ålderslitage. Förekommer färgbortall på stomme.