439988. LM ERICSSON MORSETELEGRAF med NYCKEL, 1900-talets första hälft.
Märkt A.B L M Ericsson Stockholm nr 5869, 1900-talets första del, mässing, monterade på ek- och mahognyplattor, höjd 41 cm, tvenne böcker medföljer.
Bruksslitage, gångverket fungerar, rullen rör sig vid tillslag, i övrigt ej funktionstestad eller genomgången.