Invändigt glaserad lergodsskål, höjd 10 cm, diameter 26,5 cm.
Glaserad keramikvas, stämplad "HJH" på undersidan. Höjd 14 cm, diameter 13 cm.
Ålder och bruksrelaterat slitage.