SAXON AND KIP. EFTER. WARWICKSHIRE (WARWICKI COMITATUS) FAX KARTA.
4399631. SAXON AND KIP. EFTER. WARWICKSHIRE (WARWICKI COMITATUS) FAX KARTA.
En dekorativ faxkarta över Warwickshire, som troget återger originalet från början av 1600-talet graverat av William Kip efter en undersökning av Christopher Saxton, publicerad i William Camdens Britannia (1607). Denna reproduktion från 1900-talet behåller de ursprungliga latinska inskriptionerna, kompassros, dekorativ kartouche, och graverad skala med avdelare. Monterad och inramad.
Kartan är märkt ”Christopherus Saxton descripsit/William Kip sculpsit” och numrerad ”29” i nedre vänstra hörnet, vilket återspeglar den ursprungliga serielayouten.
Mått: 36cm x 30cm.
Bra. Ren och välbevarad, några lätta hanteringsmärken och mindre toning, inga tårar eller veck synliga.
Mått: 36cm x 30cm.