4398693. LOVIS CORINTH (1858-1925). mor och barn.
Lovis Corinth (1858-1925), mor och barn, etsning, 1911, signerad, på baksidan med kopia av konfirmation från Galerie Boisserie, Köln daterad 9.2.1976, 21 x 14 cm, inramad bakom passe-partout och bakom glas, med ram ca. 54 x 43 cm
Lista över verk: Schwarz 60.
Ej inramad, undersökt. Längst ner, olika namn från andras händer.
Lista över verk: Schwarz 60.