4397711. JOHAN PETTERSEN. bröllopsbägare, silver, Söderhamn, 1762.
Stor rokokobägare. Förgylld bård, fot och insida. Livet med rocailler och bladgirlang. Livet med bröllopsmonogram PRS BJD. Stämplad med signaturstämpeln JP. Årsbokstav D. Kan eventuellt dateras till 1758, enligt boken Söderhamnssilver från tre sekler, Helge Nords donation, Kjell-Olof Hofsberger, sid 10.