4395536. Gul retroram, ”Gabriel” Sverige.
Flera delar stämplade ”Gabriel Sweden” och vissa delar med ramnummer.
Totalt 68 delar - inklusive:
16 mattallrikar, Ø: ca 25 cm.
12 små tallrikar, Ø: ca 20 cm.
En liten tallrik, dia: ca 16 cm.
7 stora koppar, Höjd: ca 8 cm.
8 små koppar, höjd: ca 6 cm.
En krämkanna, höjd: ca 6 cm.
6 små vaser, höjd: ca 4,5 cm.
Skål, dia: 25 cm.
Två tallrikar, längd: 23-25 cm.
Sex djupa tallrikar, dia: ca 19 cm.
Två små djupa tallrikar, dia: ca 12 cm.
En stor djup skål, dia: ca: 18 cm.
En stor rund skål, dia: ca 32 cm.
Två skålar med handtag, dia: ca 17 och 21,5 cm.
Två krukor med lock, höjd respektive: 10 och 18 cm.
Dia: ca 23 cm. och 13 cm.
Slitage, inklusive små skåror på kanterna topp och botten, skrämmor, repor. Kalkrester i enskilda koppar.
Totalt 68 delar - inklusive:
16 mattallrikar, Ø: ca 25 cm.
8 små koppar, höjd: ca 6 cm.
En krämkanna, höjd: ca 6 cm.
6 små vaser, höjd: ca 4,5 cm.
Skål, dia: 25 cm.
Dia: ca 23 cm. och 13 cm.