EN WIENSTILREGULATOR VALNÖT OCH EBONISERAD VÄGGKLOCKA.

4395449. EN WIENSTILREGULATOR VALNÖT OCH EBONISERAD VÄGGKLOCKA.

1800-talet, den 6 1/2" emaljerade urtavlan med en åtta dagars rörelse som slår mot en gong, i ett valnötsfanerat och ebenat fodral av arkitektonisk form, pendel, två vikter och rullare närvarande, 116 cm hög x 45 cm bred.

Arbetsskick okänt/otestat. Rörelse lös (behöver nya stift för att fästa på fodralet). Smärre bucklor till vikt och pendel, dörrlås saknar ögla.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 264