4394362. KANAPÉ. Nyrokoko, 1900-tal.
Svarvade träben med mässingsfötter.
Har enligt kunden ursprungligen ägts av grundaren av Kappahl.
Längd ca 145 cm
Rygghöjd ca 92 cm
Armstödshöjd ca 57 cm
Djup ca 85 cm på djupaste stället.
Bruksslitage, fläckigt tyg, dekorband delvis lösa, färgfläck och avskav på trähandtaget.