STOLAR, 2 ST, 1800-TAL (2).

STOLAR, 2 ST, 1800-TAL (2).
4393638. STOLAR, 2 ST, 1800-TAL (2).

För att inkludera en sidostol i mahogny från 1800-talet i Chippendale-stil med en krönad skena ovanför genomborrad rygg med rullning och akantuskrönning, ovanför en genomborrad sammanflätad splat flankerad av gjutna stolpar, droppsätet klädd i blommigt handarbete, upphöjd på cabriolens framben med snidade knän och klo-och-bollfötter, 97 cm hög 56 cm bred, tillsammans med en George III mahogny matstol med en vågig krönsskena ovanför genomborrad vasformad splat flankerad av formade stolpar och en rullsnidad krönsskena, över en stoppad sits med en blommig nålspetspanel som visar en fågel mitt i lövverk, upphöjd på fyrkantiga framben förenade av bårar, 99 cm hög 53 cm bred. (2).

George III exempel på krämskenan är möjligen senare, sprickor och fyllmedel på benen, bra färg, annars ytrepor och slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 135