TRE INRAMADE KONSTVERK (3).

TRE INRAMADE KONSTVERK (3).
4393511. TRE INRAMADE KONSTVERK (3).

För att inkludera en kinesisk skola (1800- och 1900-talet) ”Scholar In Landscape” bläck och färg på siden, som visar en forskare i flytande kläder som står under ett träd på en skogbevuxen sluttning. Utförd med fint pensel och mjuk palett, i traditionell litterati-stil, rött sigillmärke nere till höger, inrymt i en förgylld och glaserad ram 48 cm x 42 cm inklusive ram 31,5 cm x 24 cm bildstorlek, tillsammans med en 20th Century British School ”drift wood by the lake”, olja på duk lagd på brädan, insisterande signerad nere till vänster, inrymd i en träram 52 cm x 42 cm inklusive ram 39 cm x 28,5 cm bildstorlek, och Reinier Zeeman (c.1623-1667) ”Loading The Boats”, etsning, cirka 1659, inrymt i en eboniserad och glaserad ram 37,5 cm x 30 cm inklusive ram 21 cm x 13 cm bildstorlek. (3).

Några mindre skav på ramarna, lyftområde till duk längst ner till vänster om Drift Wood-målningen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 115