4393354. WW2 BRITTISKA ARMÉMACHETE.
Andra världskrigets brittiska armémachete, hållen i grönmålad träskida, bältesögla stämplad med tillverkaren 'B.H.G., bred pil och datum 1944, 54 cm lång.
Blad med ytrost, slitage på handtag och slida, total längd 54 cm.