PETER OPSVIK. Stokke Möbler. tresits, ”Globe” -modell, Norge 1980-tal.
4393306. PETER OPSVIK. Stokke Möbler. tresits, ”Globe” -modell, Norge 1980-tal.
Peter Opsvik för Stokke Møbler, soffa/tresits, 'Globe' modell, Norge 1980-tal, lackerad bokkonstruktion, stoppad med skum och täckt med rött, mönstrat tyg,
Mått ca.: h. 98 cm, sitshöjd 42 cm, W. 210 cm, djup 89 cm.
Åldersanpassade tecken på användning och gnidning, repor och gnidning på platser, skum delvis härdad, med partiella färgrester på ramen.