4393188. ERIC SIGFRID PERSSON. SOFFA OCH FÅTÖLJ, "FLYTANDE DESIGN", 1970-TAL.
Svart läder, aluminium underrede.
Soffa, tre sits, höjd 82cm, sitthöjd 42cm, bredd 200cm, djup 77cm.
Fåtölj, höjd 79cm, sitthöjd 42cm, bredd 79cm, djup 81cm.
Bruks- och ytslitage. Klädsel med patina, repor, märken, fläckar. Fåtöljens klädsel med skador, ostadig.