OTTO SCHOFF (1888-1938). Två akter.

4387933. OTTO SCHOFF (1888-1938). Två akter.

Otto Schoff (1888-1938), två akter, akvarell, signerad, bladstorlek ca. 23 x 31 cm, stadigt placerad på vellum, totalt ca. 40,5 x 46,5 cm

Efter en lärlingsutbildning som dekorationsmålare fick Schoff ritlektioner vid Kunstgewerbemuseum Berlin och var elev hos Emil Orlik där. Han stannade i Paris 1913/14 och bosatte sig i Berlin efter första världskriget. Erotik och manlig och kvinnlig homosexualitet var centrala teman i hans arbete. År 1937 konfiskerades och förstördes olika av hans verk som en del av kampanjen ”Degenerate Art”.

Akvarellpapper helt placerat på ett vellumunderlag. Annars mindre tecken på användning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 479