4387933. OTTO SCHOFF (1888-1938). Två akter.
Otto Schoff (1888-1938), två akter, akvarell, signerad, bladstorlek ca. 23 x 31 cm, stadigt placerad på vellum, totalt ca. 40,5 x 46,5 cm
Efter en lärlingsutbildning som dekorationsmålare fick Schoff ritlektioner vid Kunstgewerbemuseum Berlin och var elev hos Emil Orlik där. Han stannade i Paris 1913/14 och bosatte sig i Berlin efter första världskriget. Erotik och manlig och kvinnlig homosexualitet var centrala teman i hans arbete. År 1937 konfiskerades och förstördes olika av hans verk som en del av kampanjen ”Degenerate Art”.
Akvarellpapper helt placerat på ett vellumunderlag. Annars mindre tecken på användning.