4387696. TVÅ PAR FYLLDA LJUSSTAKAR.
För att inkludera ett par viktorianska fyllda silverljusstakar, av dekorativ design med räfflad avsmalnande stam och graverad vapen, märkt Thomas Bradbury & Sons (Thomas Bradbury III & John S Henderson), London, 1884, höjd 20 cm. Med minnesgraverad formulering runt basen, verkar vara en pensionsgåva. Tillsammans med två senare dvärgljusstakar, rundade och stämplade med jubileumsmärket Silver 1977. (4).
Ålder och hanteringsslitage med märken och bucklor på platser, se bilder online.