GUNNAR NYLUND. Vas, stengods, Rörstrand, signerad.

4386284. GUNNAR NYLUND. Vas, stengods, Rörstrand, signerad.

Vas i balusterformat stengods, med harpälsglasyr i rödlila och blått. I modellen "KI". Monogramsignerad undertill samt märkt "Barnängens original".
Höjd 32 cm, diameter ca 12 cm.

Smärre bruksslitage, mindre repor/märken.

Gunnar Nylund (1904–1997)

Gör en kostnadsfri värdering!

Gunnar Nylund (1904–1997)

Antal besök: 389