4382919. KINESISK BRODERAD SILKE KVÄLLSVÄSKA.
En kinesisk aftonväska, broderad med insekter och blå blommor, med ett genomborrat förgyllt metallfiligranfäste och sidenfodrad interiör. Även med en mindre väska inuti, och i lådan. 14 cm hög, 18 cm bred, låda 23 cm x 15 cm.
väska i gott skick, lite fläckning/slitage på metallfästet över tid.
låda, lite sliten runt kanterna.