4382132. ARMBANDSUR, ASU Marin Automatic, 1900-talets mitt.
Herrur med automatverk, 21 rubiner, antichock-system "Incabloc". Boett i rostfritt stål med skruvat baklock märkt "Waterproof – Incabloc – Stainless Steel – Automatic". Ljus urtavla med guldfärgade arabiska siffror och index, sekundvisare.
diameter ca 36 mm inkl krona.
Slitage, Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.