PANEL, bemålat barrträ, allmoge, 1700-tal.

438141. PANEL, bemålat barrträ, allmoge, 1700-tal.

Dörrspegel från 1700-talsskåp med originalbeslag. Originalmålning i form av tulpaner och blomsterkvistar mot mörkt blå fond. Höjd 114 cm (inkl. beslag), bredd 28 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, äldre skada på övre del.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 700