HARMAN KARDON. Integrerad förstärkare, modell ”PM660”, 1980-tal.

4381374. HARMAN KARDON. Integrerad förstärkare, modell ”PM660”, 1980-tal.

Harman Kardon, integrerad förstärkare, modell ”PM660”, 1980-tal.
specifikationer
Utgångseffekt: 80 W RMS per kanal @ < 0,02% THD < främst lågordnade övertoner
Effektbandbredd: HALV EFFEKT - 10 Hz - 100 kHz till 8 ohm
Frekvensomfång: 4 Hz — 140 kHz +0, -3 dB
Stigningstid: SQUARE WAVE - 1.8 usec (20 kHz till 8 ohm vid nominell pwr-utgång)
Svänghastighet: 80V/USEC
Dämpningsfaktor: < 50
Signal-brusförhållande:
AUX — 94 dB, ”A” WTD
Fonomm — (ref: 5mV) 84dB, ”A” WTD
PHONO MC — 74dB, ”A” WTD
Phono överbelastning:
MM — 200 mV
MC — 4,0 mV
RIAA-utjämning: +/- 0,7 dB
Phono-ingångskänslighet: 47k ohms/100pf
filter:
HIGHCUT — 6 kHz, 12 dB/oktav
SUBSONISK — 15Hz, 12dB/oktav
Ljudstyrningskontroll:
+10dB @50Hz/+3dB @10kHz (volym vid -40dB)
+5dB @50Hz/+1.5dB @10kHz (volym vid -15dB)
Kvadratvågslutning: < 5% (20Hz)

Mått: h. 12,5 cm. B. 44 cm T. 36 cm.

Åldersanpassat tillstånd, gulnat. repor, bucklor. En funktionell garanti tillhandahålls inte. Foten saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

specifikationer
Svänghastighet: 80V/USEC
Dämpningsfaktor: < 50
Signal-brusförhållande:
AUX — 94 dB, ”A” WTD
PHONO MC — 74dB, ”A” WTD
Phono överbelastning:
MM — 200 mV
MC — 4,0 mV
RIAA-utjämning: +/- 0,7 dB
filter:
HIGHCUT — 6 kHz, 12 dB/oktav
SUBSONISK — 15Hz, 12dB/oktav
Ljudstyrningskontroll:

Antal besök: 318