Akvarellmålning, Bonnier 1997
Måla i akvarell, Semic 1996
Börja måla i akvarell, Semic 2000
Akvarellteknik, Wahlström&Widstrand 2000
Akvarellmålning, ICA bokförlag 1992
Måleri, teckning och grafik, Atlantis 1987
Målarskola, Prisma 2000
Oljemålning för nybörjare, Könemann 2000
Så tecknar de stora mästarna, Forum 1984
Stora boken om teckning, Wahlström&Widstrand 2005
Måla med impressionisterna
2 häften - Landskapsteckning samt Om teckning.
Ej helt genomgångna
Bruksskick.
Akvarellmålning, Bonnier 1997
Måla i akvarell, Semic 1996
Målarskola, Prisma 2000
Måla med impressionisterna
Ej helt genomgångna
Bruksskick.