Sängbord i senklassicistisk stil med vit marmorskiva och uppsats med snäckdekor. Fanerad stomme med svarvade kolonner, dörr och låda med dekorerade speglar. Invändigt med hylla. Svarta porslinsknoppar. 1800-talets senare del. Mått: total höjd ca 113 cm, bredd 42 cm, djup 45 cm.
Bruksslitage, skav och märken förekommer.