Bord i ek med raka, avsmalnande ben, ett lådfack samt nedre hyllplan. Överkant med ryggbräda dekorerad med handsnidad motivdekor i form av tre kottliknande blommor i relief. Lådan försedd med beslag i metall.
Mått: höjd ca 92 cm (inkl. ryggbräda), bredd ca 65 cm, djup ca 50 cm.
Bruksslitage, mindre märken och repor.