4376953. STRINGHYLLA, 2 hyllplan. Trä/metall, 1900-talets andra hälft.
Stringhylla med gavlar i svartlackerad metall samt två hyllplan i fanérat trä.
Höjd ca 76 cm, bredd 60 cm, djup ca 21 cm.
Bruksslitage. Ställvis korrosion och färgbortfall. Repor & märken, fanérskador.