MATSERVISDELAR, 40 st Herrmann Ohme (1882-1900) med handmålad dekor av Sachsisk blomst.

437630. MATSERVISDELAR, 40 st Herrmann Ohme (1882-1900) med handmålad dekor av Sachsisk blomst.

Servisen har en handmålad dekor av Sachsisk blomst i polykrom färgskala samt delvis profilerad och förgylld kant.
Märkt Saxe Germany.
Servisen består av:
Terrin med lock och fat, längd 38 cm
Cabaré med hänkel, längd 29 cm
Fiskfat, längd 50 cm
2 uppläggningsfat, diameter 50,5 cm
12 middagstallrikar, diameter 24,5 cm
11 sopptallrikar, diameter 23,5 cm
10 brödassietter, diameter 16 cm.
1 sopptallrik, diameter 23,5 cm med gammeldags lagning medföljer.

Mycket gott bruksskick.
Guldkanterna något slitna.
En middagstallrik med kantnagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Märkt Saxe Germany.
Servisen består av:
Fiskfat, längd 50 cm

Mycket gott bruksskick.
Guldkanterna något slitna.

Antal besök: 1 284